Novinky

Jak vybrat ten správný typ světel do jednotlivých místností?

Ačkoliv se může zdát, že do všech místností v domě jsou vhodná ta samá světla, není tomu tak. Velmi rychle byste pak totiž začali svého rozhodnutí litovat a říkat si, že do ložnice byste uvítali spíše tlumenější světlo, do kuchyně výraznější a ta bílá zářivka do koupelny taky není přesně to pravé. Z těchto důvodů je dobré se nad výběrem světel zamyslet a vybrat je do každé místnosti zvlášť. Každá je totiž předurčena k jinému využití, a to bystě měli při výběru rozhodně zohlednit.

Obývací pokoj

Obývací pokoj by měl být centrem všeho dění, ale také klidného času a odpočinku. Právě proto je důležité, aby bylo osvětlení teplé, tudíž v rozmezí 2500-3300 kelvinů. Součet zdrojů v místnosti by měl pro průměrný obývací pokoj dát hodnotu 400 W. Je však nutné myslet také na to, jaký je celkový vzhled dané místnosti. Pokud jsou totiž stěny i nábytek laděny do tmava, místnost pohltí více světla, než pokud bude ve světlých barvách. Pro obývací pokoj je rozhodně vhodné mít k dispozici více svítidel. V základu by nemělo chybět nějaké stropní svítidlo, které spolehlivě rozzáří celou místnost. Ne však příliš jasně, protože příliš bílé světlo by vám mohlo vadit při sledování TV. Pokud máte v rodině čtenáře, určitě ocení také stojací lampu, ideálně tu se stmívačem, díky kterému si můžete sami nastavit požadovanou intenzitu světla.

Kuchyně

V kuchyni je nejdůležitější, aby bylo vidět na to, co právě děláte. Vařit potmě totiž není nic příjemného. Ideální je proto denní světlo okolo 4000 kelvinů. Oblíbená jsou však také doplňková světla montovaná pod závěsné skříňky, které dopomáhají k dokonalému osvětlení celé pracovní plochy. V některých momentech se totiž může stát, že stropní svítidlo v určitých úhlech kuchař zastiňuje svým tělem. Pokud je kuchyň spojená také s jídelnou, je vhodné zvolit minimálně nad jídelní stůl závěsné svítidlo s teplou barvou světla, pod kterým bude každé jídlo rázem lépe chutnat.

Koupelna

Koupelna je místnost, kde je správná volba osvětlení snad úplně nejdůležitější. Jednak je nutné dbát na dostatečný odstup od zdrojů vody, jako jsou umyvadla či vany, ale důležitá je také volba toho správného odstínu. I zde nejčastěji zajišťuje primární zdroj světla stropní svítidlo, ale zejména dámy pak jistě ocení také možnost instalace doplňkových světel nad nebo po obvodu zrcadlové plochy nad umyvadlem. To zajistí perfektní prostředí pro líčení či úpravu vlasů. Při výběru koupelnových světel je dobré mít na paměti, že svítidla musí mít minimální ochranné krytí IP 44. Ty vzdálenější pak IP 23.

Pracovna

Vzhledem k tomu, že v pracovně se většina z nás snaží pracovat, je nutné, abychom u toho byli skutečně produktivní. Produktivitě ale rozhodně nepomohou tlumená a teplá světla, a je tak doporučeno do pracoven volit jen a pouze denní světlo, které odpovídá 4000 kelvinům. Díky přesně vyvážené barvě i intenzitě světla se vám tak bude mnohem lépe pracovat i soustředit.

Ložnice

Ložnice je místem, kde se každé ráno probouzíme a kde večer usínáme. Ačkoliv by mohly být bílé zářivky spolehlivým budíčkem pro všechny ospalce, my doporučujeme raději měkčí světla. Pokud u vás doma slouží ložnice pouze pro účely spánku, bohatě si vystačíte s jedním stropním světlem a stolními lampičkami. Zejména v menších bytech je však ložnice prostor s širším využitím a můžete zde najít např. i pracovní stůl, prostor pro cvičení, televizi nebo šatní skříně. Všeobecně je však pro účely ložnice oblíbené rozptýlené a měkké světlo či světla na dálkové ovládání, která je možné rozsvítit či zhasnout přímo z pohodlí postele.

Dětský pokoj

Pro dětský pokoj by se dala aplikovat stejná rada, jako pro potřeby ložnice. Vaše ratolesti však jistě ocení také možnost změny barvy světla, což je s dnešními technologiemi stejně jednoduché, jako mít světlo pouze jedné barvy. Součástí dětských pokojíčků však bude pravděpodobně dřív nebo později muset být i pracovní stůl, u kterého je nutné mít pro účely čtení či učení denní světlo (4000 kelvinů). Pro usínání či jiné aktivity pak doporučujeme přibližně 2700 kelvinů.

Schodiště

Pokud bydlíte v rodinném domě se schodištěm, neměli byste volit příliš výrazná a silná světla, která osvítí nejen samotné schody, ale i obě dvě patra zaráz. Stačí zvolit takové, které schodiště bezpečně osvětlí, ale nebude rušivé. Proto je vhodné zvolit co nejteplejší odstín, někdy dokonce až do oranžova.

Venkovní svítidla

Venkovní svítidla nelze hodit do jednoho pytle. Důležité je totiž rozlišit jejich účel a také typ prostoru, který mají osvětlovat. Může se totiž jednat o příjezdové cesty, altánky, pergoly či terasy nebo jiné zahradní osvětlení.

Co se týče osvětlení příjezdových cest, mělo by být příjemné a tlumené, protože se předpokládá, že bude svítit na cestu unaveným řidičům, pro které by mohly být zářivé reflektory dosti nepříjemné. Pokud je součástí vašeho domu také terasa, pergola či jiný prostor, ve kterém se mohou během teplých letních večerů scházet lidé, zajisté také ocení teplejší barvu světla s menší intenzitou, která nejenže navodí příjemnou atmosféru, ale také zabrání přílišným hmyzím návštěvám. Nejlépe tak pro venkovní účely vycházejí světla kolem 2700 kelvinů.

Jak jste se mohli v tomto článku dočíst, výběr těch správných světel může být docela věda. Odvíjí se od nich totiž mnoho a mohou značně přispět ke spokojenému bydlení. Pokud si však s jejich zvolením stále lámete hlavu, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poradíme a doporučíme ta nejlepší řešení do jednotlivých místností.