Novinky

Světlo a jeho vliv na pohodu člověka

Možná jste nevěděli, že jedním z faktorů, které mají silný dopad na lidskou pohodu je právě světlo. Pravděpodobně jste ale vypozorovali, že během jarních a letních měsíců, kdy jsou dny dlouhé a slunečné se cítíte líp, máte více energie a celkově jste ve větší pohodě. S příchodem zimy a kratších dnů však tato pohoda postupně mizí. Na psychickou pohodu však nemá vliv pouze sluneční světlo, ale také to umělé, jehož výběr byste neměli nechat náhodě.

Význam světla

Pokud se na onu pohodu podíváme i z odbornějšího hlediska, můžeme říct, že světlo stimuluje produkci serotoninu, melatoninu a hormonu štěstí. To jsou hormony, které mají vliv např. na náš spánek či bdělost a jejich snížené množství může způsobovat naopak ospalost nebo zvýšené množství stresového hormonu. Dostatek světla však nemá vliv pouze na spánek, ale také na správnou funkci metabolismu či na kondici vašich očí.

Vliv barvy na pohodu

Ptáte se, jak těchto benefitů docílit i během zimních měsíců? Snadno. Přirozené denní světlo lze totiž do určité míry nahradit světlem umělým. Musí však být svou teplotou a barvou co nejblíže tomu přirozenému. Při výběru toho správného osvětlení by tak měly být právě teplota a barva těmi rozhodujícími parametry. Ve své podstatě existují tři varianty, které napodobují přirozené denní světlo v různých fázích dne. Jedná se o:

  • Světla se studenou barvou (5000-6500 K, podporují a stimulují soustředění – ideální na učení)
  • Světla s neutrální barvou (3500-4500 K, neutrální vliv na člověka, barva odpovídá odpolednímu slunci)
  • Světla s teplou barvou (2700-3300 K, napomáhají odpočinku a relaxaci, barva odpovídá rannímu a večernímu slunci)

Jak naplánovat osvětlení v domě

Jakmile znáte toto základní rozdělení, můžete snadno určit, jaký druh osvětlení je vhodný do konkrétních místností. Je totiž jasné, že do ložnice se hodí světlo, které bude mít uklidňující efekt, zatímco v pracovně to chce spíše světlo, které vás udrží v maximální koncentraci. Všeobecně je však možné rozdělit ideální světlo do místností takto:

  • Ložnice – teplá barva (zlepšuje kvalitu spánku a působí útulně a relaxačně)
  • Dětský pokoj – kombinace teplé, neutrální i studené barvy (v tomto případě záleží na věku dítěte – teplá barva je vhodná pro usínání, neutrální pro hraní a denní aktivity a studená je zase nezbytná pro děti školou povinné)
  • Pracovna – studená barva (výrazně zvyšuje soustředěnost a produktivitu) 
  • Kuchyně – neutrální barva (působí přirozeně a odráží reálné barvy předmětů)
  • Koupelna – neutrální barva i teplá barva (neutrální světlo by nemělo chybět pro každodenní potřeby či např. líčení, které nebude zkreslovat, ale své využití zde najde i teplé světlo)
  • Obývací pokoj – neutrální barva i teplá barva (ani zde by nemělo chybět neutrální světlo pro společenské účely, ale i teplé světlo pro tlumené a nerušené sledování TV)
  • Chodba či schodiště – teplá barva (díky teplému tónu budou tyto prostory působit útulně)

Volba správné barvy světla

Přijde vám výběr osvětlení jako věda? Nezoufejte. Díky moderním technologiím si dnes již můžete snadno zvolit barvu světla v závislosti na denní době. Existují totiž speciální žárovky, které tyto změny umožňují jednoduše pomocí spínače. Můžete si tak podle potřeb sami určit, zda chcete být v místnosti se studenou, neutrální či teplou barvou světla a tyto barvy měnit kdykoliv během dne.

Ideální jsou tyto žárovky zejména pro potřeby dětského pokoje. Můžete tak totiž teplotu světla přizpůsobit pro učení, hraní si i spánek či odpočinek. Ideální je tato varianta také v případech, že chcete, aby měla světla u vás doma co největší vliv na vaši pohodu. Pokud se např. ráno budete pohybovat v místnostech, kde je LED osvětlení působící jako ranní světlo, můžete tím zvýšit množství kortizolu a tím i zvýšit vaši odolnost vůči stresu.

Na pohodu má vliv také správně zvolené světlo do místností, kde studujete či pracujete, protože tím značně
zvyšujete vaši produktivitu a snižujete míru únavy. A pokud si po celém dni chcete skutečně odpočinout, je stěžejní, aby byly do ložnice voleny tlumené a teplé barvy, které zvyšují produkci melatoninu v těle. Díky tomu bude váš spánek kvalitnější a ráno se budete cítit odpočatější. Pro ještě lepší výsledky byste však měli také odložit veškerá elektronická zařízení alespoň 2 hodiny před spánkem, protože tato zařízení produkují modré světlo, které úroveň melatoninu zase snižuje a udržuje vysokou mozkovou aktivitu.